Współpraca zagraniczna

W związku z członkostwem Polski w Unii Europejskiej, głównym zadaniem współpracy zagranicznej władz powiatu dąbrowskiego jest dostosowanie poziomu rozwoju gospodarczego powiatu do warunków działania w Unii Europejskiej i poszukiwanie partnerów mogących najefektywniej w tym mu pomagać.

Współpraca międzynarodowa Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej rozpoczęła się już w 1998 roku od nawiązania kontaktów z Węgrami. W 2000 roku w Budapeszcie zostało uroczyście podpisane porozumienie o współpracy w dziedzinie gospodarczej, edukacyjnej, kultularnej i turystycznej, pomiędzy Powiatem Dąbrowskim a XVIII Dzielnicą Budapesztu Pestszenlorinc-Pestszentimre. W 2008 roku podobne porozumienie zostało podpisane z Powiatem Stara Lubovna ze Słowacji.

Od 2009 roku Powiat Dąbrowski wspólnie z XVIII Dzielnicą Budapesztu (Węgry), San Nicola la Strada (Włochy), Roding (Niemcy), Baile Tusnad (Rumunia) oraz Nessebar (Bułgaria) uczestniczy w projekcie finansowanym przez biuro Unii Europejskiej pn. ''In Tune with Europe'', polegającym na wymianie doświadczeń kultularnych pomiędzy krajami Unii Europejskiej.