Zalipie "Malowana Wieś"

Unikatową atrakcją Powiśla Dabrowskiego jest miejscowość Zalipie, znane w całej Polsce, jak również za granicą jako Malowana Wieś. Miejscowość ta słynie w Polsce jako ośrodek ludowego malarstwa dekoracyjnego w oryginalne motywy kwiatowe. Malowidłami pokrywa się tutaj zewnętrzne ściany domów, wnętrza izb, budynki gospodarcze, meble. Znane są też zalipiańskie wycinanki z papieru, pisanki i hafty, ręcznie malowane kartki pocztowe, makatki malowane na papierze i płótnie wieńce dożynkowe, kwiaty bibułowe.

kwiatek

Szlakiem malowanych zagród

Turystom, którzy będą przemierzać Powiśle Dąbrowskie i zechcą zobaczyć znaną w Polsce i na całym świecie sztukę zdobienia  budynków i przedmiotów codziennego użytku proponujemy wycieczkę "Szlakiem malowanych zagród". Zdobione pięknymi motywami kwiatowymi obejścia znajdują się na niewielkim obszarze obejmującym nie tylko miejscowość Zalipie (główny ośrodek, siedziba "Domu Malarek", oraz Muzeum sztuki ludowej Felicji Curyłowej), ale także sąsiednie miejscowości w których także kultywowana jest ta sztuka ludowa.

Korzystając z poniższej mapy można zorientować się gdzie warto zatrzymać się by zobaczyć piękne malatury.

mapa zalipie

 Poniżej przedstawiamy galerię fotografii niektórych zagród

Kolorowe Zalipie

Zalipie 2Zalipie 3

Zalipie to wieś tak urokliwa jaką znamy z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Zaciszna i spokojna. Z tą jednak różnicą ,że bardzo kolorowa. Wszystko za sprawą wciąż żywej tradycji zdobienia domów oryginalnymi wzorami kwiatowymi. W Zalipiu malują domy i zagrody od końca XIX wieku Początkowo zakopcone dymem ściany rozjaśniano bieląc je wapnem. Po czasie jednak po pojawieniu sie w chatach kominów, ściany zaczęto przyozdabiać motywami kwiatowymi. Najpierw prostymi. jednokolorowymi, a z czasem coraz barwniejszymi. Wkrótce potem zdobienia pojawiły się również na wyposażeniu domów. Między innymi na piezach, skrzyniach, lawach, studniach, przedmiotach codziennego użytku, a nawet pniach drzew czy tez psich budach. Początkowo, ludowe artystki używały do malowania swoich domów farb w proszku, które mieszały z mlekiem lub pokostem, zamiast pędzla używały najczęściej brzozowego patyka namoczonego i rozrzępionego na końcu. Aktualnie malarki używają nowoczesnych pędzli i farb artystycznych. Ich malowanie jest znane w całym kraju i za granicą. Ozdobiły one m.in. hotel Mariott w Warszawie salę dziecięcą na statku Batory i kawiarnię „Zalipianka” w Krakowie przy ul. Szewskiej. Co roku w Zalipiu już od ponad 40 lat organizowany jest konkurs, pod nazwą „Malowana Chata” na najlepiej wymalowaną zagrodę. Artystki oprócz malowanek na ścianach wykonują pisanki, palmy wielkanocne, wieńce dożynkowe, kwiaty bibułowe. W Zalipiu znajduje się obecnie około 30 budynków przyozdobionych wielobarwnymi motywami kwiatowymi. Najbardziej znanym przykładem tej oryginalnej sztuki ludowej jest zagroda Felicji Curyłowej, utalentowanej zalipiańskiej malarki której, malarstwo znane było już w okresie międzywojennym. To miedzy innymi za jej sprawą ludowe zdobnictwo Powiśla Dąbrowskiego zyskało sławę na całą Polskę, zachowało się w rozwiniętej, żywej postaci. I dlatego właśnie zagroda, która należała do tej wyjątkowej artystki ludowej jest obecnie oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Można w niej podziwiać przepięknie udekorowane wnętrze. Nie tylko ściany, ale także piece, ławy, stoły i sufity. Są też meble, naczynia kuchenne oraz pamiątki dokumentujące działalność i życie nieżyjącej już makatki (zmarła w 1974 roku). Z kolei w Wiejskim Domu Kultury, tak zwanym Domu Malarek, (który został bogato ozdobiony barwnymi motywami kwiatowymi przez miejscowe twórczynie ludowe) można uzyskać informację turystyczną oraz obejrzeć

• wystawę poświęcona tradycji malowanie chat ,

• wystawę fotograficzną z konkursu „Malowana Chata”,

• galerię prac artystów z Powiśla Dąbrowskiego.

W Domu Malarek można również kupić wyroby artystów ludowych z charakterystycznymi dla Zalipia malunkami girland i bukietów kwiatowych, wypić kawę, odpocząć. Dla chętnych zorganizowanych grup prowadzone są warsztaty plastyczne. Warto zajrzeć także do kościoła, który z zewnątrz nie wyróżnia się niczym szczególnym. Ciekawe jest za to wnętrze, w którym wszechobecne są oczywiście kwiatowe malunki. Zalipie najlepiej odwiedzić wiosną lub latem. Wówczas oczom turysty ukaże się sielankowa wieś pełna drzew, zagajników i kwiatów otaczających stare pnie, często ponad stuletnie zabudowania wiejskie. Idealnym terminem jest weekend po święcie Bożego Ciała. Wówczas w Zalipiu odbywa się konkurs dla malarek ludowych - "Malowana Chata".

kosciolzalipie32